Порядок класифікації маршрутів туристських спортивних походів: частина 8, слелеологічний туризм (спелеотуризм)
Слелеологічний туризм (спелеотуризм)
Спелеологічний туризм (далі - спелеотуризм), як вид спортивного туризму, розвивається в Україні протягом багатьох десятиліть і у своєму розвитку тісно пов'язаний з карстологією та спелеологією, пошуком та дослідженням печер. Саме завдяки розвитку спелеотуризму, пошуку нових та дослідженню вже відкритих печер в Україні на сьогодні проведено туристсько-спортивну класифікацію та в певній мірі досліджено значну частину відомих печер.
Україна на рідкість багата на печери. Більш як 1100 печер різного типу від невеликих до гігантських за розмірами відомі на сьогодні в Україні.
В юрських вапняках Кримських гірських масивів Карабі-Яйла, Довгоруківська Яйла, Чатир Дат, Ай-Петрінська Яйла, Карадагський Ліс карстовими водами створені провалля у сотні метрів глибиною з підземними залами, річками, озерами та сифонами.
На Карабі-Яйлі найбільш цікаві комбіновані печери Солдатська (глибина 508 м, довжина - 2100 м, категорія трудності - 4Б) та Нахимовська (глибина -338 м, довжина - 460 м, категорія трудності - ЗА), а також вертикальні печери Дружба (глибина 270 м, категорія трудності ЗА) та Молодіжна (глибина 260 м, категорія трудності 2Б).
На Довгоруківській Яйлі найбільш відомою є унікальна пам'ятка природи багатоярусна печера Кизил-Коба (довжина 13850 м, категорія трудності 4Б). З комбінованих печер цікаві Мархосар (глибина 110 м, довжина 1150м, категорія трудності 2Б) та Провал (глибина 104 м, довжина - 1150 м, категорія трудності 2Б).
Чатир-Даг - чудовий навчальний полігон, де є можливість оволодівати різною технікою спелеологічних сходжень. Різноманітними маршрутами відома вапнякова шахта Бездонний колодязь (глибина 195 м, довжина 410 м, категорія трудності 2Б). Печера Хід Конем цікава своїми просторими глибокими колодязями та вузькими складними переходами між прямовисними схилами (глибина 213 м., категорія складності ЗА). Надзвичайно цікавими екскурсійними об'єктами є печери Мармурова та Еміне Баір Хосар.
На Ай-Петрінській Яйлі та у Карадазькому Лісі найбільш значними є вертикальні печери Каскадна (глибина 1500 м, довжина 630 м, категорія трудності ЗБ) та Вдовіченка (глибина 196 м, довжина 250м, категорія трудності ЗА). Заслуговують на згадку печери Пастушья (глибина 155м, категорія трудності 2Б) та Севастопольська (глибина 200м, категорія трудності 2Б).
Печери Поділля - це нескінченні підземні лабіринти. Саме тут у неогенових гіпсах розташовані друга у світі за довжиною печера "Оптимістична" (довжина 157000м, категорія трудності 2Б), гігантський лабіринт печери "Озерної" (довжина 107000м, категорія трудності 2Б-ЗБ), спортивна печера "Млинки" (довжина 19100м, категорія трудності 2А), печера-музей "Кришталева" (довжина 22000м, категорія трудності 2А). З печер з прямовисними схилами тут відома лише печера "Перлинка"(глибина 30м, довжина 200 м, категорія трудності І).
Печери інших регіонів також мають свої привабливі риси для спелеотуристів та певні можливості для оволодіння технікою і тактикою спелеологічних походів.
Пошук і дослідження печер триває і нині. Найбільш цікаві зі спортивної точки зору печери мають класифіковані туристські спортивні маршрути і увійшли до Переліку класифікованих печер України. Всього в Україні на сьогодні класифіковано 157 печер від І до 4Б категорії трудності, що дає можливість здійснювати спелеологічні походи від І до IV категорії складності включно.
В одній печері, як правило, можливо прокласти декілько маршрутів різної категорії трудності. Проходження певного набору таких маршрутів згідно з нормативами туристських спортивних походів є підставою для зарахування спелеолог ічного походу відповідної складності. Усі спелеологічні маршрути, для проходження яких та подолання у них перешкод крім касок та джерел світла потрібні спеціальні технічні засоби, поділяються на 9 категорій трудності: 1, 2А, 2Б, ЗА, ЗБ, 4А, 4Б, 5А, 5Б. Перешкодами у спелеотуризмі вважаються вертикальні та крутопохилі ділянки (колодязі), прямовисні схили, звуження, сніжно-льодові та водні перешкоди, у тому числі сифони. В залежності від типу переважаючих перешкод печери у спелеотуризмі поділяються на горизонтальні, вертикальні та комбіновані. Печери, проходження яких практично не потребує застосування спеціальних засобів для подолання прямовисних схилів, називаються горизонтальними. Печери, у яких основними прешкодами є прямовисні схили та крутопохилі ходи, називаються вертикальними. Печери, у яких зустрічаються перешкоди різного типу, називаються комбінованими.
На теренах України виділяються чотири основні райони проведення спелеопоходів. Це Поділля, Буковина, Причорномор'я та Крим У перших трьох районах переважають печери горизонтального типу 1-2Б категорії трудності, а у Криму - вертикальні печери 1 -2Б категорії трудності, а також є декілька комбінованих печер ЗА-4Б категорій трудності.
Спелеотуризм технічно складний вид туризму. Його складність полягає у проходженні складних за рельєфом маршрутів в умовах відсутності природного світла, високої відносної вологості (до 100%) та невисокої температури повітря. Все це вимагає від спелеотуриста ретельної підготовки до подорожі, а також сили, витривалості, спритності, вправності у використанні засобів життєзабезпечення під землею та засобів страховки, стійких навичок у подоланні відповідних природних перешкод.
Нижче наводяться перелік класифікованих маршрутів спелеологічних походів за основним спелеотуристським районам. При описі маршрутів спелеопоходів у дужках після зазначення категорії трудності вказані тип печери (горизонтальна (Г), вертикальна (В) чи комбінована (К) печера) та район розташування печери.
Поділля та Буковина
І категорія складності
1. Вертеба: 3 маршрути - 1 к.тр. та 2 маршрути - 2 А к.тр., ( Г ), (Тернопільська обл.).
2. Млинки: 3 маршрути - 1 к.тр. та 2 маршрути - 2 А к.тр., ( Г ), (Тернопільська обл.).
3. Кришталева: 3 маршрути - 1 к.тр. та 2 маршрути - 2 А к.тр.,( Г ), (Тернопільська обл.).
4. Ювілейна (1), Перлинка (1),Угринь(2 маршрути - 1 к.тр. та 1 - 2А к.тр.),(Г),(Тернопільська обл.).
II категорія складності
5. Оптимістична: 2 маршрути - 2 А к.тр. та 2 маршрути - 2 Б к.тр., ( Г ), (Тернопільська обл.).
6. Попелюшка: 2 маршрути - 2 А к.тр. та 2 маршрути - 2 Б к.тр., ( Г ), (Буковина).
III категорія складності
7. 0зерна (Блакитні озера); 3 Б (при високому рівні вод), (Г).
Крим
І категорія складності
8. Кримська (1 к.тр.), В.Бузулук (1 к.тр.), Пастухова ( І к.тр.) Геби ( 1 к.тр.), Курюч-Агач (2 А), (В), (Карабі Яйла).
9. Тисова (1 к.тр.). Жива (1 к.тр.), КЕ-53 (1 к.тр), Мира (2 А), КЕ-126 (2 А), (В), (Карабі Яйла).
10.Гугерджин ( 1 к.тр.), Учунжу-Хосар (1 к.тр.). Триповерхова (1 к.тр.), Трьохглазка (1 к.тр.). Комсомольська (2 А к.тр.), (В), (Чатирдаг).
11.Дружба (1 к.тр.), КЕ-31 ( 1 к.тр.), Емпірічна (1 к.тр.). Севастопольська (2 А к.тр.), Пастушья ( 2 А к.тр.), (В), (Айпетрінська Яйла).
ІІ категорія складності
12.Кара-Мурза (2 А к.тр.), Профспілкова (2 А к.тр.). Молодіжна ( 2 Б к.тр.), Дружба (2 Б к.тр.), (В), (Карабі-Яйла).
13.Бичача (2 А к тр.), Дубова (2 А к.тр). Азимутальна ( 2 А к.тр.), Еміне-Баїр-Коба (2 Б к.тр.), (В), (Чатирдаг).
ІІІ категорія складності
14.Каскадна ( 3 Б к.тр.), (В), (Ай-Петрінська Яйла).
IV категорія складності
15.Солдатська (4 Б к тр.), (В), (Карабі Яйла).
16.Кизил-Коба (4Б к.тр.). (Г), (Довгоруківська Яйла).
|
Категория: Мои статьи | Добавил: alan (13.04.2008)
|
Просмотров: 1826
|
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. [ Регистрация | Вход ]
|
|
|