Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас Гость!

Сайт туристического клуба "Меридиан"
Главная » Статьи » Мои статьи

Порядок класифікації маршрутів туристських спортивних походів: частина 3, лижний туризм
2.Лижний туризм


Можливості України з розвитку лижного туризму не дуже широкі через відсутність взимку тривалого стійкого снігового покриву на більшій частині території.

В усіх областях України, де взимку є стійкий сніговий покрив, можливо проведення лижних походів І категорії складності. У таких походах початківці мають змогу набути досвід прокладання лижні по глибокому снігу, подолання природних перешкод у лісі, орієнтування, розпалювання вогнища та приготування їжі при мінусових температурах, що у подальшому дозволить їм здійснити лижні походи у гірських районах.

Найбільш сприятливі природні умови для лижних категорійних походів в Україні мають гірські райони Криму і Карпат.

Українські Карпати - частина величезної дуги (довжиною до 1500 км) Східних Карпат, південна частина яких знаходиться в Румунії, північна - в межах Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей. Гірські хребти Карпат простяглися з північного заходу на південний схід. Висота хребтів у середньому від 700 до 1200 метрів над рівнем моря, але є багато гірських вершин з висотою вище 1700 метрів. Найвища точка Українських Карпат - гора Говерла - має абсолютну висоту 2061м. Між окремими паралельними хребтами знаходяться поздовжні долини, часом дуже широкі. Поздовжні гірські хребти в деяких місцях перерізаються поперечними долинами, по яким протікають головні карпатські річки, такі як Опір, Свіча, Лімниця, обидві Бистриці, Прут і Черемош у верхній течії. В місцях перетину гірських хребтів цими річками поперечні долини вузькі, круті і їх напрямок часто змінюється.

Клімат Карпат помірно континентальний, теплий, з циклонічними та антіциклонічними вторгненнями атлантичного повітря. Початок та кінець зими у різних районах Карпат припадає на різний час в залежності від географічного положення району та висоти. В цілому зима не холодна, часті відлиги та потепління з дощами. У січні середня температура коливається від -3° до -8° , в горах буває до -35°. Сніговий покрив нестійкий, зберігається з середини грудня до середини березня. Глибина снігу на високогір'ї місцями досягає 3-х метрів. На високих безлісних хребтах взимку зустрічається дуже твердий наст. Схили окремих гір та хребтів лавинонебезпечні.

У Карпатах лавинна активність проявляється щорічно. Інтенсивність лавинопроявів пов'язана з великою мінливостю погодних умов у холодну пору року та інтенсивністю снігонакопичення (до 100 см на висотах 500 - 1400 м на рівнем моря і до 300 см на більших висотах). Найбільш лавинонебезпечними хребтами є Чорногорський, Свидовець, Полонинський та Горгани, які мають асиметрію схилів (північно-східні схили круті, південно-західні - пологі) і на яких на північно-східному макросхилі лавинонебезпечний період триває більш довго. Найбільша кількість лавин сходить у лютому-березні, при цьому тривалість сезону лавинної небезпеки зростає по мірі зростання абсолютної висоти гірських хребтів.

Населені пункти в гірських районах розміщені переважно в долинах рік і до них йдуть дороги з автобусним сполученням. Це дає можливість дістатися до початкових пунктів лижних маршрутів за короткий час. При плануванні лижного маршруту у Карпатах слід пам'ятати, що пересування на лижах вузькими долинами річок, схили яких поросли лісом з густим чагарником, істотно знижує темп походу, а рух на лижах вздовж автомобільних доріг, навіть для "намотування" кілометражу, з огляду на спортивність походу не має сенсу та ще до того й небезпечний.

Найбільш цікаві траси лижних маршрутів прокладені по гірських хребтах. Обираючи такі високогірні маршрути необхідно враховувати, що на початку маршруту часто зустрічається стрімкий підйом через ліс на хребет, а потім починається рух по частково, або повністю відкритих полонинах.

При плануванні маршрутів у центральних, або східних Горганах, Бескидах, Чорногорі слід зважати на те, що значні площі в них належать до природно-заповідного фонду, тобто мають обмежений доступ. Для проходження їх слід одержати дозвіл у відповідних організаціях і дотримуватися певних правил поведінки.

Кримські гори знаходяться на півдні Кримського півострова і простягаються від Севастополя до Феодосії на 180 км. Ширина гірської смуги до 60 км. Вони складаються з трьох пасом - Головного (найвищого), Внутрішнього та Зовнішнього. Характерною їх особливістю є пологі північні і дуже круті південні схили. Головне пасмо - саме південне. Воно найвище (1200 -1500 метрів над рівнем моря) і являє собою ланцюг столових масивів - Ай-Петринська Яйла, Ялтинська яйла, Никитська Яйла, Бабуган-Яйла, Чатир-Даг, Демерджі-Яйла, Карабі-Яйла. Яйли це майже безлісі плато, вкриті щебенем, або травою. Тут часто зустрічаються різні прояви карсту, у т.ч. карстові провалля, багато з яких є входами до печер. Схили гір вкриті грабовими, буковими лісами, зрідка зустрічаються ділянки кримської, або звичайної сосни. Найвища вершина Криму - г. Роман-Кош (1545м) в масиві Бабуган-Яйла. Гірські пасма розділені Внутрішнім поздовжнім міжпасмовим зниженням Криму та Зовнішнім міжпасмовим зниженням.

Клімат Кримських гір залежить від висоти місця над рівнем моря і змінюється від теплого з дуже м'якими зимами до прохолодного. Клімат яйл -прохолодний. Середня температура зимових місяців - 4°, в окремі роки бувають зниження температури до -30°. Сніговий покрив буває значним і може триматися до 3-х місяців (з січня до березня). В горах Криму сходи лавин спостерігаються щорічно, однак періоди лавинної небезпеки менш тривалі, ніж у Карпатах.

Заповідні зони - масиви гір Кара-Дат і Роман-Кош.

Природні перешкоди, які зустрічаються в горах України (на схилах -глибокий розсипчастий сніг, лавинна небезпека, на хребтах - сильний вітер, твердий наст, або лід, різкі зміни погоди) обумовлюють особливі вимоги до туристів-лижників, які збираються провести тут спортивні походи. Усі учасники походу повинні володіти лижною технікою, вмінням орієнтуватися в складних погодних умовах, знати правила подолання лавинонебезпечних схилів. Туристській групі необхідно мати з собою спорядження для організації "холодних" ночівель (намети, примуси або газові кухні), лавинне спорядження. Групи, які здійснюють походи II і вище категорій складності, повинні бути готовими до ночівель на хребтах (яйлах, полонинах) вище зони лісу - вміти поставити бівуак при сильному вітрі, будувати захисні стіни зі снігу, рити печери. Групам, які готуються до зимового гірського походу, у підготовчий період необхідно, також, приділити значну увагу засобам та способам профілактики переохолодження та обмороження, навчанню учасників подорожі наданню долікарняної допомоги потерпілому в умовах зимового походу.

Необхідно враховувати, що незважаючи на близькість населених пунктів, стан групи, яка перебуває в зимову негоду на хребті, мало чим відрізняється від ситуації, коли вона знаходиться за десятки кілометрів від житла, оскільки спуск у долину до житла буває дуже небезпечним, а умови на хребті по жорстокості можуть не поступатися арктичним.

Далі наводяться класифіковані маршрути І - IV категорії складності по Карпатам і Криму.


Карпати

І категорія складності

1. (Е) м.Яремче - г.Рокита Елика - г.Цапул - г.Каратул - г.Штав'єра-г.Пожератул - пол Мунчелик - г.Хорде Доброкиївська - т/пр Явір - смт Ворохта - хр.Шимшор - пер.Яблуницький - пол. Буковинка - пол. Довга - пол. Плоска - С.Бистриця.

2. (Е) м.Яремче - р.Жонка - пер.Переслоп - ущ.Зубринка - пер.Столи - с.Бистриця - р.Салотрук - пол. Бистра - ущ.Бистрик - с.Осмолода - ур.Болотняк - р.Озерянка - оз.Синевир - с.Лопушне.

3. (Е) с.Осмолода - р.Бистрик - р.Боревчик - пер. між г.Ігровець та г.Сивуля - р.Бистриця Солотвинська - гуртож. Межиріки - пол. Бистра - пол. Пляйська - пер.Легіонів - С.Бистриця - пол. Плоска - пол. Довга - пер.Столи -р.Зубринка - пер.Переслоп - м.Яремче.

4. (Е) с.Синевирська Поляна - р.Озерянка - ур.Болотняк - с.Осмолода-р.Бистрик - пол. Бистра - р.Салтрук - С.Бистриця - нер.Пантир - ущ.Турбат - пер.Окола - с.Чорна Тиса.


II категорія складності

5. (Е)смт Верховина - г.Грегіт - пол. Мунчелик - с.Кременець - г.Синяк - г.Малий - Горган - пер.Столи - пол.Довга - пол.Плоска - г.Чорна Клева - г.Братківька

- пер.Легіонів - р.Пляйська - пол.Бистра - г.Сивуля - пер.Ігровець - р.Боревчик -с.Осмолода.

6. (Е) с.Мисливка - г.Сувач - г.Укерна - г.Яйко Ілемське - с.Осмолода -р.Бистрик - р.Боревчик - пер.Ігровець - р.Бистриця Солотвинська -гуртожиток "Межиріки" - пол. Бистра - г.Сивуля (радіальн.) - хр.Таупширка - пер.Легіонів - г.Братківська - г.Чорна Клева - пол.Довга - пер.Столи -р.Зубрівка - пер.Переслоп - м.Яремче.

7. (Е) с.Білин - т/пр Перелісок - г.Близниця - хр.Сввдовепь - пер. Окола -г.Братківська - г. Чорна Клева - С.Бистриця - пер.Паигир - пер. Легіонів -р.Пляйська - пол.Бистра - гуртож."Межиріки" - пер. Ігровець - р.Боревчик -р.Бистрик - с.Осмолода.

8. смт Ясиня - г.Менчул - г.Стара - г.Думен - м.Рахів - с.Луги - т/пр Брецкул -Г.Говерла - р.Лазещина - т/пр Козмещик - р.Довижна - р.Турбацил - р.Чорна Тиса - смт Ясиня.


III категорія складності

9. смт Кобилецька Поляна - г.Кобила - г.Додяска - г.Унгоряска (хр.Свидовець)

- Турбатські пол. - р.Турбат - пер.Легіонів -пер.Пантир - г.Чорна Ріпа -р.Молода - г. Яйко Ілемське - р. Чорна Ростока - г.Вишківський Горган -г.Озерна-г.Кам'янка - смт Міжгір'я.

10.(Е) с.Максимець - гуртожиток "Межиріки" - р.Бистриця Солотвинська -сідловина між південною та центральною вершинами г. Сивуля (1А) -р.Бистрик - г.Грофа - хр. Свидовець - г.Близниця - т/пр Перелісок - с. Білин.


IV категорія складності

11.(Е) ст.Бескід - г.Чорна Ріпа - пер.Торунський - г. Вишківський Горган-г.Попад'я - г.Берть - р.Пляйська - пер.Легіонів - пер.Пантир - г.Братківська -р.Турбат - г.Унгоряска - хр.Свидовець - г.Близниця - с.Білин - г.Петрос - г.Говерла - хр.Чорногора - г.Піп Іван - С.Богдан.


Крим

І категорія складності

12.(Е) с.Перевальне - печ.Альошина Вода - курган Слави - т/с Бурульча -Карабі Яйла - метеостанція - т/с Ай-Алексій - ущ.Хапхал - вдсп. Джур-Джур - т/с Джурла - г.Демерджі - т/б "Ангарський перевал" - оз-Кутузовське - т/с Ат-Чопрак - кордон Садовий - пер.Чучельський - кордон Ала-Бач -пер.Гурзуфська Сідловина - "Альтанка вітрів" - Гурзуфська Яйла -пер.Никитський - кордон Червоний камінь - с.Массандра.


II категорія складності

13.(Е) с.Перевальне - ур.Кизил Коба - ур.Суботхан - кордон Буковий -ур.Курлюк Ваш - г.Пн. Демерджі - т/б "Ангарський перевал" - траверс г.Чатирдаг (Ангар Бурун - Еклізі Бурун) - т/с Ат-Чопрак - форельне господарство - пер.Чучельський - Бабуган Яйла - г.Роман-Кош (радіальн.) -пер.Гурзуфська сідловина - "Альтанка вітрів" - Гурзуфська Яйла -пер.Никитський - кордон Червоний камінь - ущ.Уч-Кош - г.Лопата -Ялтинська Яйла - Ай-Петринська Яйла - т/пр Ай Петрі - г.Ай Петрі - т/пр Чайний будиночок - г.Орлиний Заліт - Великий Кримський Каньон - т/с Бойка - т/с Богатир - т/б "Соколине".


Категория: Мои статьи | Добавил: alan (13.04.2008)
Просмотров: 1311
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Категории каталога

Мои статьи [13]

Друзья сайта


Водяной.net Журнал о водном туризме
Сайт для туристов и всех, кому близки костёр и палатка
Вольный Ветер
Водный туризм - СПАСИК.RU
Скиталец - сервер о туризме и путешествиях
Пятница
03.01.2025
17:52


Copyright MyCorp © 2025


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0